evden eve nakliyat, araç kiralama

Hangi Tip Vana Hangi Amaçla Kullanılır? Avantaj ve Dezavantajlar…

Hangi Tip Vana Hangi Amaçla Kullanılır? Avantaj ve Dezavantajlar…

TİPFONKSİYONDİZAYNAVANTAJLARDEZAVANTAJLAR
GATE(KAMALI) VANALARAç-Kapa ve KısıcıLinear hareketli, yükselen kama yapısı ile akışı kontrol eden kapama elemanıGenellikle su uygulamalarında kullanılır ancak proses akışkanlarının kontrolünde de kullanılabilir. Büyük ölçülerde ekonomiktir ve genellikle dökme demirden üretilir.Kısma için kullanıldığında erozyon olabilir ve katıların yüksek hızlarda taşınması durumunda, sit ve kama sertleşebilir. Tabandaki oyuklar akışı bloke edebilir. Tutukluk yapabilir.
GATE(PARALEL) VANALARAç-Kapa ve KısıcıKamalı versiyona göre daha sofistike bir tasarımGenellikle yüksek basınçtaki buhar uygulamalarında kullanılırlar.Yukarıdaki ile aynı
PLUG VANALARAç-KapaRotary hareketli tapa, yüksek basınçlı kritik uygulamalar için yağlı tapa, Sürtünmesiz uygulamalarda PTFE kaplı kapama elemanıTamamıyla PTFE kaplamalı yapılabilirler ve çok iyi bir kimyasal dayanım sağlarlar.Yağ, bazı proses akışkanlarını kirletebilir ve bazı sıcaklıktaki uygulamaları kısıtlayabilir. Çok sık bakım gerektireceği için çok yaygın kullanılmaz. Kullanılacak basınç ve sıcaklık uygulamaları iç kaplamasının dayanımı ile sınırlıdır.
GLOBE VANALARKısıcı(uygun malzemeler seçilmelidir)Genellikle, sitten yükselen tapa ile akışı ayarlama amaçlı kullanılır.Çok geniş boyut, basınç ve sıcaklık seçenekleri vardır.İç kaplamalı olarak sunulamaz
KÜRESEL VANALARAç-KapaDüz akışKorozif ve çok farklı sıcaklık ve basınçlarda kullanılabilir. Ayrıca fire-safe modelleri vardır.Kısıcı vana olarak uygun değildir. Vana siti çizecek katı partikül barındıran akışkanlar için uygun değildir.
İĞNELİ VANALARKısıcıAkış çok iyi derecede ayarlanabilir, kısılabilir.Yüksek basınçlar için idealdir.Sadece çok küçük ölçülerde üretilir.
KELEBEK VANALARAç-Kapa. Eğer uygun dizayn edilirse kısma fonksiyonlu olarak kullanılabilir.Sit içerisinde rotary dönen düz bir disk şeklinde tasarlanmış basit tasarımÇok farklı iç kaplama, conta ve klepe seçenekleri mevcuttur. Yüksek debideki gazlar, sıvılar ve bulamaçlar için uygundur. Nispeten boyutuna göre ekonomiktir. İnce dizaynlıdır.Özellikle küçük ölçülerde düşürülmüş/az akışa sebep olur
DİYAFRAMLI VANALARKısıcı fonksiyonu ile aç-kapa olarakta kullanılabilir.Kapama elemanı, salmastrasız ve esnek bir diyaframdır. Tam Geçişli tipleri de vardır.Korozif akışkanlar için yaygın olarak kullanılır. Sızdırmazlığın mutlak istenildiği yerlerde idealdir.Basınç ve sıcaklık aralıkları, diyafram malzemesi dayanımı ile sınırlıdır. İzolasyon uygulamaları için tavsiye edilmez.
ÇEK VALFLERAkışın geriye kaçmasını önlemekOtomatik olarak geri akışı engellerGeniş sıcaklık ve basınç değerleri için farklı modellerKritik uygulamalarda uygun değildir.
BASINÇ EMNİYET VALFLERİGüvenlik ve KorumaGaz ve buhar için ani açılır vanaTekrar, tekrar set pozisyonuna gelir.Sadece gazlar içindir. Aşırı basıncı tahliye eder.
BASINÇ TAHLİYE VALFLERİGüvenlik ve KorumaSıvılar için oransal bir vanaTekrar, tekrar set pozisyonuna gelir.Sadece sıvılar içindir. Aşırı basıncı tahliye eder.
PATLAMA DİSKİ / EMNİYET DİSKİGüvenlik ve KorumaAni basınç yükselmelerinin olduğu fabrika ve tesislerde sistemi koruma amaçlı kullanılır.Çok farklı materyallerden üretilir. Ani ve izin verilmeyen artışlarda, tahliye sağlar.Tekrar kapama imkanı yok, tek kullanım. Sürünme ve korozyona maruz kalabilir, bu nedenle erken bozulabilir.

Yorumla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beylikdüzü escort,