USKON Blog http://blog.us-kon.com.tr Passion For Automation Thu, 28 Dec 2017 09:15:11 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.4.13 2018 in Sağlık, mutluluk, başarı ve bol kazanç getirmesi dileklerimizle…http://blog.us-kon.com.tr/2018-in-saglik-mutluluk-basari-ve-bol-kazanc-getirmesi-dileklerimizle/ http://blog.us-kon.com.tr/2018-in-saglik-mutluluk-basari-ve-bol-kazanc-getirmesi-dileklerimizle/#respond Wed, 27 Dec 2017 09:18:50 +0000 http://blog.us-kon.com.tr/?p=7393
2018 in Sağlık, mutluluk, başarı ve bol kazanç getirmesi dileklerimizle…
Mutlu Yıllar…
 
 

]]>
http://blog.us-kon.com.tr/2018-in-saglik-mutluluk-basari-ve-bol-kazanc-getirmesi-dileklerimizle/feed/ 0
DURAVIS Grup Solenoid Valflerhttp://blog.us-kon.com.tr/duravis-grup-solenoid-valfler/ http://blog.us-kon.com.tr/duravis-grup-solenoid-valfler/#respond Tue, 12 Dec 2017 11:53:10 +0000 http://blog.us-kon.com.tr/?p=7387 Basic RGB

DURAVIS Grup Solenoid Valfleri veya bir başka deyişle tek/çok girişli solenoid valf blokları çok fonksiyonlu ünitelerdir. Özellikle akış optimize edilmek istenildiğinde tercih edilir ve sistemin performans kapasitesini arttırır. Akış planı dahilinde kompakt blok halinde olduğundan hacimden tasarruf sağlanır. Ayrıca kurulumu ayrı ayrı birden fazla valf kurulumuna nazaran çok daha hızlıdır.

İsteğe göre 2, 3,4 veya daha fazla solenoidli olarak tasarlanabilir. Grup selenoid valflerin bağlantı ölçüsü 1/8″ ve 1/4″ ölçülerinde, basınç aralığı 0-16 bar olup, akışkan cinsine bağlı olarak sızdırmazlık contası; NB, EPDM, VITON veya PTFE olabilir.

Genellikle; damperli kamyonlar, endüstriyel mutfaklar, medikal cihazlar ve özel senaryolu akış planları istenilen uygulamalarda kullanılır.

Daha fazla bilgi için lütfen mail (info@us-kon.com.tr) veya telefonla (+90 212 251 05 05) müşteri temsilcilerimize danışınız.

 

 

]]>
http://blog.us-kon.com.tr/duravis-grup-solenoid-valfler/feed/ 0
Isınan Elektrikli Aktüatörler ve Görev Döngüsü (Duty Cycle) Etkisihttp://blog.us-kon.com.tr/isinan-elektrikli-aktuatorler-ve-gorev-dongusu-duty-cycle-etkisi/ http://blog.us-kon.com.tr/isinan-elektrikli-aktuatorler-ve-gorev-dongusu-duty-cycle-etkisi/#respond Tue, 28 Nov 2017 08:53:49 +0000 http://blog.us-kon.com.tr/?p=7380 baglanti_tipleri

 

Sahadan gelen bilgilerle kullanıcılar, pek çok elektrikli aktüatörün fazla ısındığını ve bunun ürün kaynaklı olduğunu iddia ederler. Kısmen bu sav doğrudur.

 

! Elektrikli bir aktüatör, aşırı ısınmadan sadece sınırlı bir süre çalışabilir.

 

Pnömatik aktüatörler, %100 görev döngüsüne(duty cycle) sahiptir. Kısaca, ne kadar çok çalışırlarsa, okadar  iyi çalışırlar. Elektrikli aktüatörler çoğunlukla %25′ lik görev döngülü motorlara sahiptir. İsteğe ve maliyete bağlı olarak elektrikli aktüatörlerin bu hizmet çeşitliliği; motor tipi ve kondansatörler ile %70-%100 çalışma döngüsüne yükseltilebilir.

 

IEC (Uluslararası Elektroteknik Komisyonu), elektrik motorunun çalışma koşullarını tanımlamak için on çalışma rejimi (S1…..S10) tanımı kullanır. Bunlar;

 

  • S1 (Sürekli Hizmet)……..Motor, denge sıcaklığına erişmek için yeterli bir süre boyunca, sabit bir yükte çalışır.
  • S2 (Kısa Süreli Hizmet)…..Motor sabit bir yükte çalışır, ancak bu, denge sıcaklığına erişmek için yeterince uzun değildir. Dinlenme periyotları, motorun ortam sıcaklığına ulaşması için yeterince uzun sürelidir.
  • S3 (Aralıklı Periyodik Hizmet)…..Sabit yük ile sıralı, özdeş çalışma ve dinlenme döngüleri. Denge sıcaklığına asla ulaşılamaz. Başlatma akımının sıcaklık artışı üzerinde çok az etkisi vardır.
  • S4 (Başlangıçlı Aralıklı Periyodik Hizmet)….. Sabit yük ile ardışık, aynı başlangıç, çalışma ve dinlenme döngüsü. Denge sıcaklığına ulaşılmıyor, ancak başlatma akımı sıcaklık artışını etkiliyor.

ve bunun gibi diğer duty cycle sınıfları; S5, S6, S7, S8, S9 ve S10.

 

Örneğin; “IEC – S4 – 25% x 15 dakika x 600 başlatma/saat” görev döngüsü derecesine sahip bir elektrikli aktüatörün de bu denklemin ne anlama geldiğini kısaca şöyle açıklayabiliriz:

 

  1. Aktüatör, zamanın %25′ inden fazlasını kullanamaz. Aktüatör 1 dakika çalışırsa, soğuması 3 dakika gerekir. 4 dakika çalışırsa, soğuması 12 dakika gerekir.

 

  1. Aktüatör, sürekli olarak en fazla 15 dakika süreyle sürekli çalışabilir. Aktüatörü dinlenme aralığı olmadan çalıştırmaya zorlarsanız, 15 dakika içinde motor sargılarındaki termal aşırı yükler patlar ve soğuması sırasında aktüatörü 45 dakika boyunca çevrimdışı duruma getirir.

 

  1. Elektrikli aktüatörü her saat başı 600’den fazla çalıştırmaya başlayabilir ve durdurabilirsiniz. Aktüatörü, her hareket ettirdiğinizde, nominal çalışma akımından daha yüksek bir akım çeker. Bu yükselmiş amper ısıya dönüşür, sonunda motor starterı ve sargıları yakar.

 

 

Şimdi DURAVIS EAR serisi elektrik aktüatörleri görev döngüleri hakkında bilgi verelim.

 

EAR-004……………………………S2 %70, 30 dakika maksimum

EAR-006, EAR-008……………..S4 %70, (1600 başlatma/saat)

EAR-010….EAR-300……………S4 %70, (1600 başlatma/saat)

 

DURAVIS EAR serisi aktüatörlerde; genel olarak S4 çalışma rejimi  seçilmiştir, çünkü bu rejim bir ister oransal ister on/off vana kontrolünde en tatmin edici rejimdir. Aktüatör zamanın %70 ini kullanabilir ve saatte maksimum 1600 kere başlatma komutu gönderebilirsiniz.

 

]]>
http://blog.us-kon.com.tr/isinan-elektrikli-aktuatorler-ve-gorev-dongusu-duty-cycle-etkisi/feed/ 0
Tüm öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun!http://blog.us-kon.com.tr/tum-ogretmenlerimizin-24-kasim-ogretmenler-gunu-kutlu-olsun/ http://blog.us-kon.com.tr/tum-ogretmenlerimizin-24-kasim-ogretmenler-gunu-kutlu-olsun/#respond Fri, 24 Nov 2017 11:29:15 +0000 http://blog.us-kon.com.tr/?p=7373 Imprimir

]]>
http://blog.us-kon.com.tr/tum-ogretmenlerimizin-24-kasim-ogretmenler-gunu-kutlu-olsun/feed/ 0
Vana Bağlantı Tipleri; Diş, Flanş ve Kaynak Bağlantısıhttp://blog.us-kon.com.tr/vana-baglanti-tipleri-dis-flans-ve-kaynak-baglantisi/ http://blog.us-kon.com.tr/vana-baglanti-tipleri-dis-flans-ve-kaynak-baglantisi/#respond Wed, 22 Nov 2017 09:15:42 +0000 http://blog.us-kon.com.tr/?p=7365 Print

 

Bir vananın çalışması onun, mutlaka bir boru hattına bağlı olması ile mümkündür. Bu nedenle vana ve boru bağlantıları büyük önem taşımaktadır. Vananın kurulum bittikten sonra bir sızıntıya veya hasara neden olmasına engel olacak şekilde bağlantıya özen gösterilmelidir.

 

Vanalar bazen hat bağlantı tipine göre sınıflandırılabilir. Burada üç temel tipten kısaca bashedilebilir; dişli bağlantı, flanşlı bağlantı ve kaynaklı bağlantı…

 

connectionend2

 

Dişli Bağlantı

 

Vanalar, boru dişleri kullanılarak boruya bağlanır. Dişli bağlantı tipi, nispeten küçük vanalar için, 1 Mpa (10 bar) veya daha düşük bir basınç seviyesinde ve genelde maksimum 2″ ölçüsünü aşmayan yerlerde tercih edilir. Diğer bağlantı yöntemlerinden farklı olarak, dişli tip küçük parçalara (cıvata ve somun vb.) ihtiyaç duymaz, ekonomiktir ve hızlıca montajı yapılabilir. 2″ in üzerindeki ölçülerde malzeme cinsine de bağlı olarak bu ekonomikliğini kaybedebilir. Ancak, her ne kadar 3 parçalı vanalarla bir takım bakım kolaylıkları sağlansa da, bu tip bir bağlantıyı onarmak zordur. İki tip diş açma yöntemi vardır: iç ve dış dişler / konik ve paralel dişlerdir. Vananın tipine göre paralel veya konik diş kullanılabilir. Bazı durumlarda bağlantı yapıldıktan sonra bağlantı noktasının etrafına kaynak yapılmaktadır.

 

 

Flanşlı Bağlantı

 

Bu bağlantıda; uç bağlantıları bir flanş şeklinde olup iki flanş, cıvata ve somun kullanılarak bağlanır. Flanşlı bağlantılar, basınç seviyesine (düşük seviyeden yüksek basınç seviyelerine) ve vanaların boyutuna (küçük vanalardan büyük vanalara) bakılmaksızın valfleri bağlamanın en yaygın yöntemidir. Sıkı bir sızdırmazlık sağlamak için, flanşların işlenmiş yüzü arasına genellikle bir conta takılır. Metalik olmayan, metalik veya her ikisinin birleşimi olabilecek contanın tipi, servis koşullarına ve kullanılan flanş türüne bağlıdır. Flanş bağlantılı vanalar, (DN15) 15 mm’ den büyük boyutlarda üretilmektedir.

 

 

Kaynak Bağlantılı (Soket ve Alın Kaynaklı)

 

Bu tip bağlantıda valf, boruya doğrudan kaynak yapılır. Bu bağlantı genellikle, sızıntının mükemmel şekilde engellendiği ve kritik olduğu, örneğin yüksek sıcaklık ve yüksek basınçlı boru hattı sistemlerinde kullanılır. Bu kaynaklar için de iki tipten bahsedilebilir, bunlar; soket kaynağı ve alın kaynağıdır.

 

Soket tipte, valfin kaynaklı ucu, borunun içine geçen bir soket şeklindedir ve daha sonra kaynak yapılır. Bu bağlantı yaygın olarak 2 inçten büyük olmayan, küçük boyutlu vanalar için kullanılır. Alın kaynaklı sistemde, vana ve boru uçları birbirine bitişiktir ve daha sonra bağlantı oluşturmak için kaynak yapılır. Bu bağlantı yöntemi, herhangi bir boyuttaki vanalar için kullanılabilir.

 

 

]]>
http://blog.us-kon.com.tr/vana-baglanti-tipleri-dis-flans-ve-kaynak-baglantisi/feed/ 0
Kontrol Vanalarındaki Arızaların Nedenleri Nelerdir?http://blog.us-kon.com.tr/kontrol-vanalarindaki-arizalarin-nedenleri-nelerdir/ http://blog.us-kon.com.tr/kontrol-vanalarindaki-arizalarin-nedenleri-nelerdir/#respond Tue, 14 Nov 2017 08:50:01 +0000 http://blog.us-kon.com.tr/?p=7359 Basic RGB

 

Kontrol vanaları arızaları ve temel nedenlerin anlaşılması çok zor bir iş olabilmektedir. Bu konudan bahsetmeden önce, kontrol vanalarının temellerine değinmek önemlidir. Kontrol vanalarının arızalarını gidermek, kontrol devresinin performansını ciddi şekilde etkiler. Bazı kontrol vanaları arızaları, deneyimli kontrol vana teknisyenleri için oldukça açıktır ve bu arızalar, performans değerlendirme yazılımları tarafından kolaylıkla tespit edilebilir. Diğerleri, belirli testleri yapmadan algılanması daha zor olabilmektedir. Kontrol vanaları ile en büyük zorluklardan biri, yerinde servis isteği ile arıza analizi ve vana değişimidir. Bu nedenle, aşağıdaki vana problemlerine dikkat etmeyi ve / veya denediğimizden emin olmamız gerekmektedir.

 

Kontrol vanaları ile ilişkili beş ana hata koduna, düşük performans gösteren kontrol döngüsünde sıklıkla rastlanır. Bunlar; ölü bant, yapışma (statik sürtünme), pozisyoner ayar bozulması, yanlış vana boyutlandırma ve doğrusal olmayan akış karakteristikleri gibi unsurlardır. Şimdi bu sorunların her birine bir göz atalım.

 

 

Ölü Bant

 

Ölü bantlı bir valf, kontrolör çıkışı ile gerçek valf konumu arasında bir ölü nokta varmış gibi davranır. Dolayısıyla bir gecikme sözkonusudur. Kontrolör çıkışının yönü her değiştirildiğinde, valf fiziksel olarak hareket etmeden önce ölü bandın geçilmesi gerekir. Ölü bant, mekanik geri tepmeden (gevşeklik veya mekanik bağlantılarda oynama) kaynaklanabilse de, valfdeki aşırı sürtünme, olması gerekenden daha küçük bir aktüatör veya bozuk bir pozisyonerden de kaynaklanabilir. Ölü bantlı bir kontrol valfı, kontrolör doğrudan kontrol valfini (ardışık olmayan) sürerse PI veya PID kontrolü altındaki seviye döngüsünde salınımlara neden olur. Ölü bantlı bir kontrol valfı, kendinden regülasyonlu işlemlerde kontrol döngülerindeki ayar noktasının değişmesinden sonra salınımlara neden olabilir. (Özellikle de kontrolörün integral hareketi biraz aşırı ise)

 

 

Yapışma/Sıkışma (Statik Sürtünme)

 

Kontrol döngülerinde bulunan bir diğer yaygın problem, yapışmadır. Bu durum statik sürtünme olarakta adlandırılır ve vana iç parçalarının yapışkan olduğunu gösterir. Yapışkan bir vana parçası hareket etmeyi bırakırsa, o konuma yapışmaya eğilim gösterir. Bu tutukluğun üstesinden gelmek için ek bir kuvvet gerekir. Kontrol cihazı, valf bu haldeyken, çıkışını değiştirmeye devam eder. Aktüatörde ilave basınç gönderilir. Statik sürtünmeyi aşmak için yeterli basıncın üzerine çıkılırsa, valf hareket eder. Valf hareketi basınç fazlalığını hızla absorbe eder ve genellikle valf hedef pozisyonunu aşar. Bundan sonra, valf hareketi durur ve valf yeni konuma yapışır. Sıklıkla, valf konumundaki bu aşma, prosesin ayar noktasını aşmasına neden olur. Daha sonra valf yeni konuma yapışır, kontrolör çıkışı yön değiştirir ve tüm işlem ters yönde tekrarlanır. Bu, tutma-bırakma döngüsü bir salınmaya neden olur. Döngü salınımları yapışma nedeniyle oluyorsa, proses değişkeni bir kare dalga veya düzensiz bir sinüs dalgası gibi görünebilirken, kontrolör çıkışının çevrimi çoğu zaman bir testere diş dalgasına benzer. Bu sıkışma; aşırı-sıkı vana mil ringleri, yapışkan valf iç parçaları, küçük seçilmiş aktüatör veya yapışkan bir pozisyoner neden olabilir.

 

 

Pozisyoner Aşımı

 

On yıl öncesine göre şimdi daha yaygın olan kontrol vanası problemlerinden biri de; pozisyoner aşımıdır. Pozisyonerler, vana (stroke) konumunu ölçen ve vana istenen konuma gelene kadar aktüatörünü yönlendiren hızlı geri beslemeli kontrolörlerdir. Çoğu pozisyoner ayarlanabilir. Bazıları kontrol ettiği vanaya göre çok agresif ayarlanmış olabilir.  Bu da, kontrolcü çıkışı değiştiğinde vananın hedef konumunu aşmasına sebep olur. Bazen pozisyonerler bu şekilde bir aşmaya sebep olacak şekilde arızalı da olabilir. Eğer proses kontrolcüsü de agresif şekilde ayarlandı ise poziyonerdeki bu sorun ile birleştiğinde kontrol loop’unda ciddi bir salınıma sebep olabilir.

 

controle1

 

Vana Boyutlandırma

 

Kontrol vanaları ile ilgili dördüncü problem vananın büyük boyutlandırılmasıdır. Vana, servis koşullarına ve vana karakteristik eğrisine bağlı kalmak şartı ile akış değerini %70-%90 hareket ile sağlayabilmelidir. Çoğu durumda vanalar, kontrol ettikleri akış oranına göre büyük boyutlandırılır. Bu da akış maksimumda olduğunda dahi vananın küçük hareketler ile çalışmasına sebep olur. Vana pozisyonundaki küçük bir değişiklik akış üzerinde büyük bir etki oluşturur. Kontrol loop performansını olumsuz etkileyen ölü bant ve sıkışma gibi vana pozisyonlama hataları, büyük boyutlandırılmış vanalarda daha da fazla büyür.

 

 

Doğrusalsızlık (Non-Linearity)

 

Doğrusal olmayan akış özelliğine sahip bir valf de ayar problemlerine neden olabilir. Bir kontrol vanasının akış karakteristiği, normal servis koşullarında valf konumu ve valf içerisindeki debi arasındaki ilişkidir. İdeal olarak akış karakteristiği doğrusal olmalıdır. Doğrusal olmayan bir özellik ile, sadece bir çalışma noktasında en iyi kontrolör tepkisine sahip olabilir. Valf konumu bu çalışma noktasından uzaklaştıkça, döngü oldukça dengesizleşebilir veya durgunlaşabilir.

 

 

Sonuç

 

Bu nedenle, bir kontrol döngüsü ayarlamaya çalışmadan önce kontrol valfi arızasının nedenlerini saptamak önemlidir. Valfi ölü bant için kontrol etmek, sıkışma/yapışmayı ve doğrusalsızlık varsa belirlemek bize, döngü ayarlama çabalarından saatlerce tasarruf sağlayabilir.

 

Daha fazla bilgi için;

www.duravis.com

www.us-kon.com.tr

]]>
http://blog.us-kon.com.tr/kontrol-vanalarindaki-arizalarin-nedenleri-nelerdir/feed/ 0
Ata’mızı büyük bir özlem ve saygıyla anıyoruz…http://blog.us-kon.com.tr/atamizi-buyuk-bir-ozlem-ve-saygiyla-aniyoruz/ http://blog.us-kon.com.tr/atamizi-buyuk-bir-ozlem-ve-saygiyla-aniyoruz/#respond Thu, 09 Nov 2017 23:05:38 +0000 http://blog.us-kon.com.tr/?p=7352 ataturk

]]>
http://blog.us-kon.com.tr/atamizi-buyuk-bir-ozlem-ve-saygiyla-aniyoruz/feed/ 0
DURAVIS 3 Yollu Pnömatik Asfalt Vanalarıhttp://blog.us-kon.com.tr/duravis-3-yollu-pnomatik-asfalt-vanalari/ http://blog.us-kon.com.tr/duravis-3-yollu-pnomatik-asfalt-vanalari/#respond Tue, 07 Nov 2017 13:53:11 +0000 http://blog.us-kon.com.tr/?p=7344 asfalt

 

– 250 Celcius a kadar dayanım
– Arabağlantı ile sıcaklık koruması
– Asfalt makinelerinde güvenilir kontrol çözümleri

 

 

 

]]>
http://blog.us-kon.com.tr/duravis-3-yollu-pnomatik-asfalt-vanalari/feed/ 0
DURAVIS ESV 975 Serisi Özel Solenoid Valflerhttp://blog.us-kon.com.tr/duravis-esv-975-serisi-ozel-solenoid-valfler/ http://blog.us-kon.com.tr/duravis-esv-975-serisi-ozel-solenoid-valfler/#respond Tue, 31 Oct 2017 13:30:37 +0000 http://blog.us-kon.com.tr/?p=7335 esvsp

DURAVIS ESV 975 Serisi Özel Solenoid Valfler

Prosesin gerekliliklerine göre özel tasarım solenoid valfler…

 

]]>
http://blog.us-kon.com.tr/duravis-esv-975-serisi-ozel-solenoid-valfler/feed/ 0
Cumhuriyetimiz 94 Yaşında…Kutlu Olsun!http://blog.us-kon.com.tr/cumhuriyetimiz-94-yasinda-kutlu-olsun/ http://blog.us-kon.com.tr/cumhuriyetimiz-94-yasinda-kutlu-olsun/#respond Sun, 29 Oct 2017 07:05:16 +0000 http://blog.us-kon.com.tr/?p=7332 cumhur1

Cumhuriyetimizin 94.yılını kutluyor, bize Cumhuriyet’i armağan eden başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, kahramanca mücadele eden silah arkadaşlarına,  şehit  ve gazilerimize şükranlarımı sunarak, saygı ve rahmetle anıyoruz.

]]>
http://blog.us-kon.com.tr/cumhuriyetimiz-94-yasinda-kutlu-olsun/feed/ 0
Tipik Darbeli Jet Toz Toplayıcı Sistemleri Optimizasyonları İçin İpuçları (Torbalı veya Filtre Tipler)http://blog.us-kon.com.tr/tipik-darbeli-jet-toz-toplayici-sistemleri-optimizasyonlari-icin-ipuclari-torbali-veya-filtre-tipler/ http://blog.us-kon.com.tr/tipik-darbeli-jet-toz-toplayici-sistemleri-optimizasyonlari-icin-ipuclari-torbali-veya-filtre-tipler/#respond Wed, 25 Oct 2017 10:55:45 +0000 http://blog.us-kon.com.tr/?p=7325 filt

 

Bilindiği gibi sıkıştırılmış hava dağıtım ve tedarikiyle ilgili sorunlar etkisiz şoklama oluşturabilir. Etkili bir darbe şokunun sağlanması için birkaç öneri:

– Yüksek basınç kaybı olmadan debi ile başa çıkabilmek için doğru hat ölçüsü seçin.
– Hava tankını kollektöre çekmeden besleme havasına entegre edin.
– Her şoklamada basınç düşümünü ve giriş basıncını izleyin.
– Alıcının önünde akışkan basıncını izleyin.
– Toz toplayıcı manifoldu girişindeki basıncı izleyin.

 

Toz Toplayıcı / Jet Pulse Filtre Optimizasyonu için Diğer Tavsiyeler

Patlaç valflerden bağımsız olarak birçok farklı enstruman bir toz toplayıcı sistemin performansına etki eder. Yukarıda bahsedilen önemli kriterlere ek olarak diğer bazı faktörlerden de bahsedebiliriz.

 

Bazı toz toplayıcı üreticilerinin talimatlarında, bir filtre ve regülatör belirtilir. Seçilen regülatörün, uygulama için izin verilen süre içerisinde tamamen açıldığından emin olun. Aksi takdirde, kurulum, 100 psig’lik bir sistem basıncı, ayarlanabilir bir kısma valfi ve besleme borusundaki dikey hava alıcısına 2 inçlik beslemede uygun bir çek valf ile beslenen düzgün yerleştirilmiş bir hava alıcısı ile güçlendirilmelidir. Hava alıcısını, toz toplayıcı girişinin yakınına monte edin. Bir patlaç valf açıldığında, 1 psig’lik bir düşüş bekleyebilirsiniz.

 

Jet Puls filtreler / toz toplayıcılarda, özellikle patlaç valf diyaframları yırtıldığında veya periyodik bakımı yapılmadığında, çok büyük derecelerde basınçlı hava sızıntıları görülür. Standar bir 3/4″ patlaç valf hat açıldığında veya bozulduğunda 200 ila 250 cfm sızıntı yapabilir ve bu sızıntının 50 ila 60 hp lık basınçlı havadaki yaklaşık yıllık maliyeti 20.000 Euro/ yıl dır.

 

Çoğu zaman kaçakları duymak güçtür ve bazen – ilk duyulduğunda – başkalarının fark edip onaracağı umutlarıyla yok sayılırlar. Sonuçta, sıcak (veya soğuk), tozlu ve gürültülü bir ortamda çalışan bu sistemler, çoğunlukla ulaşılması güç ve yerden hatırısayılır derece yüksekte yerleşiktirler. Bugün artık, hassas hava kaçaklarını bile kolayca tespit edecek elektronik izleme sistemleri mevcuttur. Bunlar ile ayrıca filtre performansını izleyebilir ve sistemin uyum içinde kalma durumunu kontrol edebilirsiniz.

 

Bizim tavsiyemiz, periyodik bakım ile henüz valfler hataya düşmeden gerekli yedek parça veya ürün yenilemesi yapılmalı ve beklenmeyen maliyetlerin önüne geçilmelidir.

 

]]>
http://blog.us-kon.com.tr/tipik-darbeli-jet-toz-toplayici-sistemleri-optimizasyonlari-icin-ipuclari-torbali-veya-filtre-tipler/feed/ 0